Strach z létání malým sportovním letadlem

14.01.2022

Mnoho článků, diskuzí a rad dnes k tomuto tématu naleznete na všech různých portálech a webech. My bychom vám ale chtěli osvětlit, proč se nebát létat i s malými sportovními letadly.  

V současné době každý provozovatel či vlastník letadla má dle platných českých a evropských zákonů a  norem udržovat letadlo v provozuschopném stavu a dodržovat veškerá opatření dle manuálu k údržbě daného letadla, draku a motoru. U sportovních letadlech se v České republice  kontroluje technický stav malého sportovního letadla inspektorem techniky  z LAA (Letecké amatérské asociace), a to každé dva roky, nebo každý rok, dle daného typu. V případě, že se nějaký postup prací v rámci údržby nedodržuje, tak inspektor techniky letadlu pozastaví  provoz, tzv. jej uzemní. Až po nápravě závad vlastníkem či provozovatelem, inspektor techniky provede opětovnou kontrolu letadla a jestli je vše v pořádku, pak pustí letadlo do provozu. To jen k technickému stavu malých sportovních letadel. Nemusíte se tedy obávat, že by letadlo, kterým poletíte, bylo ve špatném technickém stavu.

Technický stav letadel
Technický stav letadel

Hodně často se také setkáváme s postojem zákazníků, že se bojí výšek. No, my někteří piloti se také bojíme výšek i když to nepřiznáme. Když například stojíme na vrcholu nějaké vyhlídky a koukáme z vrchu dolů, tak se také bojíme. Z našich zkušeností vás ale musíme opravdu ujistit, že v malém sportovním letadle, když letíte nad zemí 150 až 300 metrů, nebo i výše, tak vám to ani nepřijde. Je to paradox, ale všichni naši zákazníci po letu vždy tvrdí, že výška letu je opravdu v pohodě, přičemž si mysleli, že jim výška bude dělat problémy. Proto se vůbec nemusíte obávat výšek z daného letu. 

Občas se také setkáváme s pasažéry, že mají strach z nevolnosti a zda nebudou náhodou v průběhu letu zvracet. K tomuto tématu jen chceme doporučit, že večer před letem není dobré moc pít tvrdý alkohol a neožrat se jako pr..., a také nejist moc těžká jídla. Samozřejmě, některým z vás, i kdyby jste se těsně před letem nacpali například vepřovým kolenem s dobrým pivíčkem, tak vám nic nebude. Každý má své limity, které určitě osobně zná a je dobré se nimi řídit. Jinak i kdyby vám náhodou začalo být v malém sportovním letadle v průběhu letu nevolno, tak stačí v čas říct pilotovi a ten se ihned vrátí na letiště vzletu, či přistane na blízkém letišti. V České republice jsou malá letiště téměř poblíž každého většího města.


Co na závěr. Ti, co byste si chtěli vyzkoušet radost z letu, máme připravené Zážitkové lety či zážitek ve formě Pilotem na zkoušku. Můžete využít i slevu 25%, stačí v objednávce v košíku zadat slevový kód: ZAZITEK25.

Pro ty, kteří by se chtěli naučit létat, a to v malém sportovním letadle, máme doporučení využít naši leteckou školu - Středisko pilotního výcviku s kvalitními instruktory. Pro bližší informace nám stačí zavolat či napsat, domluvíme si osobní schůzku, kde se dozvíte vše potřebné k výcviku. Létáme po celý rok dle počasí.