Kdy zahájit letecký výcvik?

30.01.2022

Tento článek pojednává o tom, v jakém věku a v jakém ročním období je vhodné začít s leteckým výcvikem.

V jakém věku je nejlépe zahájit letecký výcvik?  

Dle předpisů LAA výcvik na ultralehkém letadle můžete zahájit již v 15 letech a sólo lety můžete absolvovat samostatně v 16 letech. U letadel všeobecného letectví je vše posunuto o rok později. Jestli zahájíte výcvik před dovršením 18 let, musíte mít souhlas zákonného zástupce, svých rodičů. 

Doporučujeme těm, kteří se chtějí opravdu živit létáním, aby začali co nejdříve. Ti, kteří chtějí pojmout létání jen jako koníček, mohou zahájit výcvik v jakémkoliv věku. Zahájení výcviku v pozdějším pokročilém věku není zas až tak ideální, ale i v 60 letech lze zahájit výcvik, i z těchto žáků se mohou stát dobří piloti.

Teorie je vždy potřeba, je potřeba se stále učit a vzdělávat, bez toho to nepůjde :-)
Teorie je vždy potřeba, je potřeba se stále učit a vzdělávat, bez toho to nepůjde :-)

V jakém ročním období je dobré zahájit letecký výcvik? 

V naší letecké škole můžete zahájit výcvik kdykoliv, ale letecký výcvik doporučujeme zahájit již začátkem roku, tzn. v únoru či březnu, a to výukou teorie. Teorie je důležitou součástí výcviku a na ni pak plynule navazuje praktická výuka v letadle. Létání je stálý proces učení jak v teorii tak v praxi.

Praktický výcvik můžete samozřejmě zahájit kdykoliv. Ideální jsou však jarní měsíce, kdy počasí je již stabilnější a dny delší, létat se dá po celý den. V létě se nejlépe létá po ránu nebo na večer, kdy není již takové horko a nehrozí termické turbulence. Na podzim jsou po ránu častěji mlhy, proto se létá spíš odpoledne. A v zimě? V zimě je počasí nejvíce nestálé, padá sníh, prší mrznoucí déšť, hodně fouká, apod. Ale když v zimě svítí sluníčko a mrzne, tak se na druhou stranu létá opravdu nádherně, viz Jak se létá v zimě  ultralightem CH 601 Zenair. 

V naší letecké škole můžete zahájit výcvik kdykoliv, ke každému studentovi přistupujeme osobně a snažíme se vždy domluvit na způsobu výcviku dle jeho potřeb.  

Téměř v každém věku se můžete něčemu novému naučit.
Téměř v každém věku se můžete něčemu novému naučit.

Co říct závěrem. Letecký výcvik můžete zahájit kdykoliv v roce a v jakémkoliv věku dle stavu vašeho zdraví. Každé roční období má své specifika, ale to se dozvíte až v rámci výcviku. 

Naše letecká škola, přesněji odborně vyjádřeno Středisko pilotního výcviku, se dle počtu nových žáků snaží zahájit výcviky teoretických znalostí koncem února či začátkem března. Praktický výcvik se poté zahajuje po absolvování několika hodin z předmětů teoretické výuky, které jsou dány předpisem.

Kdo by chtěl vědět něco více o leteckém výcviku ultralightů v naší škole, prahne po více podrobnějších informací, tak si může přečíst náš článek Jak probíhá výcvik v naší letecké škole. Doporučujeme.

V případě zájmu o letecký výcvik nás neváhejte kdykoliv kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře níže či nám zavolejte, viz kontakty ZDE.